Koçluk Uygulamaları


YÖNETİCİ KOÇLUĞU
“Yönetici Koçluğu”" hizmetlerimiz, yöneticilerin mesleki performanslarını sürdürürken, bireyler arasında ya da kendi içlerinde karşılaşabilecekleri sorunların üstesinden gelmek için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabilecekleri gelişim ortaklığıdır. Koçluk birlikte hedef oluşturmak, sonuca giden alternatifleri değerlendirmek ve kurulacak gelişim ortaklığı ile bireyin gelişimine odaklanmayı hedefler.


Bir proje olarak sürece içerisinde gerçekleştirilen yönetici koçluğu yaklaşımı; yöneticilerin yoğun tempoları içerisinde, profesyonel bir koçun desteği ile sorunu kısa sürede çözebilmelerine ilişkin oluşturulan bir paylaşım platformudur.


Koçluk çalışmalarında amaç; danışanın mevcuttaki yer ile olmak istediği noktaya ulaşmasına dek gerçekleştireceği yolculuğunda etkin koçluk desteğinin sağlanması, kendi gelişim noktalarının farkına varmasının kolaylaştırılmasının desteklenmesidir.
 

KOÇLUK NEDİR?
Koçluğun etik değerleri paralelinde, birebir kişi için - kişi ile beraber gerçekleştirilen gelişim ortaklığıdır.
Koçluk çalışması ister birey, ister takım olsun söz konusu danışana harekete geçebilmesi için gereken motivasyonu sunmayı hedefler. Bu durumda değişim için “istek”, harekete geçebilmek için de “enerji” nin bileşkesi danışana hareket olanağını sunar.
Koçluğu danışmanlık, eğitimcilik, mentorluk uygulamalrından ayıran özellikler de burada devreye girer.
 

KOÇLUK NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?
Yöneticilerin tercih ettikleri zamanlar içerisinde, belirlenen bir frekansa bağlı kalınarak, gelişim hedefleri, kariyer ve yaşam öncelikleri arasındaki dengelerin üzerinde çalışılarak yeni gelişim noktalarına odaklanılması yolu ile çalışmalar gerçekleştirilir.
 

KOÇLUK TEMEL YETERLİLİKLERİ
Aşağıda yer alan 11 temel Koçluk yeterliliği, ICF (International Coaching Federation) tarafından tanımlanmış, günümüzde Koçların kullandığı beceriler ve yaklaşımları anlamayı destelemek için geliştirilmişlerdir.

A. YAPIYI KURMAK
    1. AHLAKİ TEMEL KAVRAMLAR VE MESLEKİ STANDARTLARA UYMAK
    2. KOÇLUK ANLAŞMASINI OLUŞTURMAK

B. İLİŞKİYİ BİRLİKTE VE EŞZAMANLI YARATMAK
    3. DANIŞAN İLE GÜVEN VE SAMİMİYETİ OLUŞTURMAK
    4. KOÇLUK VARLIĞI

C. ETKİLİ İLETİŞİM
    5. AKTİF DİNLEME
    6. GÜÇLÜ SORULAR SORMA
    7. DOĞRUDAN İLETİŞİM

D. ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRMA VE SONUÇLAR
    8. FARKINDALIĞI YARATMAK
    9. HAREKETLERİ TASARLAMAK
  10. PLANLAMA VE HEDEF KOYMA
  11. GELİŞİMİ VE SORUMLULUĞU YÖNETME


Ana Sayfa  |  Eğitim Hizmetleri  |   Danışmanlık Hizmetleri  |   Hakkımızda  |   Referanslarımız  |  İletişim

Derin Eğitim ve İnsan Kaynakları Danışmanlığı |  Tüm Hakları Saklıdır. © 2011

Maltepe Residence Altayçeşme Mahallesi Atatürk Caddesi Engin Sokak No:3 Daire:16 34843 Maltepe-İstanbul   Tel: +90 216 449 27 51   Fax: +90 216 449 56 32